Perunat airfryer

Perunat airfryer on kätevä ohje, kun haluat rapeamman pinnan ja pehmeän sisuksen. Tässä ohjeessa käydään läpi valmistelu, kypsennys ja viimeistely niin, että Perunat airfryer maistuu valmiilta eikä jää puoliksi tehdyksi. Tarkista lopuksi kypsyys aina oman airfryerisi tehon ja raaka-aineen koon mukaan, sillä laitteissa on pieniä eroja.

Kirjoittanut: Marco Voss

★★★★★ 4.9 (249 arvostelua)
Dela: Perunat airfryer
Perunat airfryerissa rapeina ja valmiina tarjoiltavaksi.

Mitä hyötyä on tehdä Perunat airfryer airfryerissa

Hyvä Perunat airfryer syntyy ennen kaikkea huolellisesta valmistelusta. Kuivaa pinta, lisää mausteet tasaisesti ja jätä koriin vähän väliä, jotta lämpö pääsee kiertämään. Näin Perunat airfryer saa paremman rakenteen, eikä lopputulos jää vetiseksi tai epätasaisesti kypsyneeksi.

Tarkka eteneminen kun valmistat Perunat airfryer

Vaihe 1
Pese ja leikkaa perunat
Pese perunat huolellisesti ja leikkaa ne haluamasi muotoisiksi paloiksi, esimerkiksi lohkoiksi tai viipaleiksi. Kuivaa pinta hyvin, koska kosteus hidastaa rapeutumista.
Vaihe 2
Mausta perunat
Sekoita perunoiden joukkoon hieman öljyä ja mausta suolalla, pippurilla ja haluamillasi mausteilla. Voit kokeilla esimerkiksi valkosipulijauhetta, paprikajauhetta tai timjamia. Sekoita mausteet huolellisesti, jotta Perunat airfryer saa makua joka puolelle.
Vaihe 3
Laita perunat airfryeriin
Aseta maustetut perunat tasaisesti airfryerin koriin, jotta ilma kiertää niiden ympärillä. Paista perunoita airfryerissa noin 180 asteessa 15-20 minuuttia, tai kunnes ne ovat kullanruskeita ja rapeita. Käännä tai ravista tarvittaessa puolivälissä, jotta pinta kypsyy tasaisemmin.
Vaihe 4
Tarkista ja tarjoile
Tarkista perunoiden kypsyys ja ravistele koria muutaman kerran paiston aikana, jotta ne kypsyvät tasaisesti. Tarjoile perunat heti, esimerkiksi dipin tai pääruoan lisukkeena. Tarjoile heti, kun rakenne ja lämpö ovat parhaimmillaan.

Näin saat Perunat airfryer rapeaksi

Perunat airfryer hyötyy siitä, että pinta on kuiva ennen kypsennystä. Jos käytät tuoretta perunaa, huuhtele ylimääräinen tärkkelys pois ja kuivaa palat huolellisesti. Pieni määrä öljyä, väljä kori ja ravistus puolivälissä tekevät pinnasta tasaisemman ja rapeamman.

Vinkkejä kun valmistat Perunat airfryer

Perunat airfryer rapeutuu paremmin, kun perunassa ei ole liikaa pintakosteutta. Ravista koria kypsennyksen aikana ja lisää suola vasta lopuksi, jos haluat rapeamman pinnan. Voit vaihdella makua savupaprikalla, rosmariinilla, valkosipulilla tai chilillä.

Katso myös Uuniperuna airfryer, Uuniperunat airfryer, Hasselbackan perunat airfryer ja Lohkoperunat airfryer.

Ainesosat

500 g perunoita
1 rkl öljyä
Suolaa
Pippuria
Halutessasi muita mausteita (paprikajauhe, valkosipulijauhe, timjami)

Valmistusaika ja ravintoarvot

Valmisteluaika: 5 minuuttia
Kypsennysaika: 20 minuuttia
Yhteensä: 25 minuuttia
Annoksia: 4
Annoskoko: noin 125 g
Kalorit per annos: 150 kcal
Rasva per annos: 5 g

Perunat airfryer - Laskin

Mitä mieltä olet reseptistä?
4.9 / 5 — (249 arvostelua)